Blue Lake Public Radio Listener Guide

Click here for a printable text-only version

Click here to see our program schedule

Untitled Document

January 2019

1.Tuesday
11:00am New Years Day from Vienna
An annual tradition!
1:06/7:00pm Exploring Music
(delayed today for New Year’s Day From Vienna) “New Wine in Old Bottles” - This is a week of transcriptions, orchestrations, fantasies, rhapsodies, and reminiscences: the creative efforts of composers who give new vitality to existing music by transforming it. This is much more than composers finding inspiration from others; these are works that use the structure and tunes of another composer to create a new piece in their own voice. Bill includes folk music and works by Bach, Liszt, and Ravel as set by Stokowski, Schoenberg, and Copland.
8:00pm Milwaukee Symphony
Yaniv Dinur, conductor; EMILY COOLEY: Green Go to Me; GERSHWIN: Rhapsody in Blue; PROKOFIEV: Symphony No.5, Op.100
10:00pm Jazz from Blue Lake
The WFMT Jazz Network

2.Wednesday
12:06/7:00pm Exploring Music
“New Wine in Old Bottles”
8:00pm Santa Fe Chamber Music Festival
9:00pm Spoleto Chamber Music Series
10:00pm Jazz from Blue Lake
Wayne Shorter, saxophonist/composer/bandleader

3.Thursday
12:06/7:00pm Exploring Music
“New Wine in Old Bottles”
8:00pm Chicago Symphony Orchestra
Juraj Valčuha, conductor; Christian Tetzlaff, violin; HAYDN: Symphony No.85, The Queen; SZYMANOWSKI: Violin Concerto No.1, Op.35; J.STRAUSS,JR: Emperor Waltz, Op.437; R.STRAUSS: Suite from Der Rosenkavalier
10:00pm Jazz from Blue Lake
James Carter, saxophones

4.Friday
12:06/7:00pm Exploring Music
“New Wine in Old Bottles”
8:00pm The New York Philharmonic
Darius Milhaud, Igor Stravinsky, Paul Hindemith, Richard Rodgers, conductors; Louise Parker, alto; George London, bass; Schola Cantorum; MILHAUD: Suite française, Op.248; STRAVINSKY: Firebird Suite (1945); HINDEMITH: When Lilacs Last in the Dooryard Bloom’d: Requiem for Those We Love; RODGERS: The Carousel Waltz
10:00pm Jazz from Blue Lake
John McLaughlin, guitar

5.Saturday
1:00pm The Metropolitan Opera
VERDI: Othello – Gustavo Dudamel, conductor; with Sonya Yoncheva, Jennifer Johnson Cano, Stuart Skelton, Alexey Dolgov, Željko Lučić, and James Morris

6.Sunday
7:00am Pipedreams
“First Things First” - We start the New Year with a survey of arresting, mostly-new music in world-premiere recordings.
1:00pm Pittsburgh Symphony
Manfred Honeck, conductor; Mendelssohn Choir of Pittsburgh; Matthew Mehaffey, director; VERDI: Requiem
3:00pm SymphonyCast
Nashville Symphony, Edo de Waart, conductor; MICHAEL IPPOLITO: Nocturne, for orchestra; MOZART: Symphony No.35; RACHMANINOFF: Symphony No.3

7.Monday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Beethoven Quartets” - Bill studies Beethoven through his magnificent 16 string quartets played by well-established ensembles from around the world: the Guarneri, Takács, Tokyo, and Alban Berg string quartets. He examines significant moments in this body of chamber music. The string quartets offer well-defined early, middle, and late stages both in his life as well as the string quartet as a form, including the Grosse Fuge, Op.133 (which Beethoven wrote while he was stone deaf), and the Cavatina from String Quartet No. 13 in B-flat.
8:00pm Chamber Music Society of Lincoln Center
“Early and Late”
10:00pm Jazz from Blue Lake
Sam Woodyard, drums

8.Tuesday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Beethoven Quartets”
8:00pm Milwaukee Symphony Asher Fisch, conductor; Bella Hristova, violin; Michelle DeYoung, mezzo soprano; Stuart Skelton, tenor; FOSS: Three American Pieces for Violin and Orchestra; BRITTEN: Four Sea Interludes from Peter Grimes, Op.33a; MAHLER: Das Lied von der Erde
10:00pm Jazz from Blue Lake
Bill Goodwin, drums

9.Wednesday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Beethoven Quartets”
8:00pm Santa Fe Chamber Music Festival
9:00pm Spoleto Chamber Music Series
10:00pm Jazz from Blue Lake
Bucky Pizzarelli, guitar

10.Thursday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Beethoven Quartets”
8:00pm Chicago Symphony
Juraj Valčuha, conductor; Christian Tetzlaff, violin; HAYDN: Symphony No.85, The Queen; SZYMANOWSKI: Violin Concerto No.1, Op.35; J.STRAUSS,JR: Emperor Waltz, Op.437; R.STRAUSS: Suite from Der Rosenkavalier
10:00pm Jazz from Blue Lake
Keith Jarrett, piano

11.Friday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Beethoven Quartets”
8:00pm The New York Philharmonic
David Robertson, conductor; Gil Shaham, violin; RAVEL: Suite from Ma Mère l’Oye (Mother Goose); BARBER: Concerto for Violin and Orchestra, Op.14; BARTÓK: The Wooden Prince (Complete)
10:00pm Jazz from Blue Lake
Julian Lage, guitar

12.Saturday
1:00pm The Metropolitan Opera
CILEA: Adrianna Lecouvreur – Gianandrea Noseda, conductor; with Anna Netrebko, Anita Rachvelishvili, Piotr Beczała, Carlo Bosi, Ambrogio Maestri, and Maurizio Muraro

13.Sunday
7:00am Pipedreams
“Organ Plus” - A colorful collection of compositions involving the pipe organ with other instrumentalists.
1:00pm Pittsbugh Symphony
Cristian Macelaru, conductor; Augustine Hadelich, violin; ENESCU: Rumanian Rhapsody No.1; DVOŘÁK: Violin Concerto
3:00pm SymphonyCast
Oregon Symphony, Carlos Kalmar, conductor; Yefim Bronfman, piano; CURRIER: Microsymph; BEETHOVEN: Piano Concerto No.4; DVOŘÁK: Symphony No.9, From the New World

14.Monday
12:06/7:00pm Exploring Music
“The Symphony, Part 10: Alexander Scriabin to Samuel Barber” - The symphony remained the pinnacle of achievement for many 20th century composers. This week, Bill McGlaughlin continues his multi-part exploration of this vibrant, exciting musical form with symphonies written between 1900 through 1920. Bill focuses on works rarely heard in concert, or on the radio for that matter: Alexander Scriabin’s Symphony No. 3 conducted by Riccardo Muti, an important interpreter of the Scriabin color wheel; George Enescu’s Symphony No. 2; and Samuel Barber’s Symphony No. 1, conducted by Marin Alsop.
8:00pm Chamber Music Society of Lincoln Center
“Russian Three”
10:00pm Jazz from Blue Lake
Mark Egan, bass

15.Tuesday
12:06/7:00pm Exploring Music
“The Symphony, Part 10: Alexander Scriabin to Samuel Barber”
8:00pm Milwaukee Symphony Hans Graf, conductor; Truls Mørk, cello; BARBER: Medea’s Meditation and Dance of Vengeance, Op.23a; PROKOFIEV: Sinfonia concertante for Cello and Orchestra, Op.125; DVOŘÁK: Symphony No.9, Op.95, From the New World
10:00pm Jazz from Blue Lake
Jakob Bro, guitar

16.Wednesday
12:06/7:00pm Exploring Music
“The Symphony, Part 10: Alexander Scriabin to Samuel Barber”
8:00pm Santa Fe Chamber Music Festival
9:00pm Spoleto Chamber Music Series
10:00pm Jazz from Blue Lake
Andrew Cyrille, drums

17.Thursday
12:06/7:00pm Exploring Music
“The Symphony, Part 10: Alexander Scriabin to Samuel Barber”
8:00pm Chicago Symphony
Marek Janowski, conductor; WEBER: Overture to Euryanthe; BEETHOVEN: Symphony No.4, Op.60; WAGNER: Overture and Venusberg Music from Tannhäuser; WAGNER: excerpts from Die Meistersinger von Nürnberg
10:00pm Jazz from Blue Lake
Cedar Walton, piano/composer

18.Friday
12:06/7:00pm Exploring Music
“The Symphony, Part 10: Alexander Scriabin to Samuel Barber”
8:00pm New York Philharmonic
Leonard Bernstein, Dimitri Mitropoulos, Zubin Mehta, Kurt Masur, conductors; The Sixteen; Carol Vannes, soprano; Jerry Hadley, tenor; Thomsas Hampson, baritone; Westminster Choir; American Boychoir; ELGAR: Cockaigne Overture; TALLIS: Why fum’th in Fight… (excerpt); VAUGHANWILLIAMS: Fantasia on a Theme by Thomas Tallis; VAUGHANWILLIAMS: Fantasia on Green Sleeves; BRITTEN: Libera Me & Agnus Dei from the War Requiem; HOLST: The Planets
10:00pm Jazz from Blue Lake
Bobby Broom, guitar

19.Saturday
1:00pm The Metropolitan Opera
DEBUSSY: Pelleas et Melisande – Yannick Nezet-Seguin, conductor; with Isabel Leonard, Marie-Nicole Lemieux, Paul Appleby, Kyle Ketelsen, and Ferruccio Furlanetto

20.Sunday
7:00am Pipedreams
“The Lion in Winter” - A reflection on the art of the great Netherlands organist and teacher, Gustav Leonhardt.
1:00pm Pittsburgh Symphony
Manfred Honeck, conductor; Juho Pohjonen, piano; MOZART: Symphony No.33; BEETHOVEN: Piano Concerto No.4; VALI: Isfahan; LISZT: Les Preludes; WAGNER: Prelude to Die Meistersinger
3:00pm SymphonyCast
Nashville Symphony, Edo de Waart, conductor; MICHAEL IPPOLITO: Nocturne, for orchestra; MOZART: Symphony No.35, Haffner; RACHMANINOFF: Symphony No. 3

21.Monday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Pacific Overtures, Part 1” - This is a two-week long adventure, and we’re starting off in a Land Down Under. In Australia we’ll hear Aboriginal music along with pieces from Percy Grainger and Peter Sculthorpe, then Maori music plus Dame Gillian Whitehead and Kiri Te Kanawa in New Zealand, and then we’ll continue sailing west to South America and hear music from Argentina and Chile. It’s a two part show, so tune in next week to see where else we’re going!
8:00pm Chamber Music Society of Lincoln Center
“Different Moods”
10:00pm Jazz from Blue Lake
Wolfgang Muthspiel, guitar

22.Tuesday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Pacific Overtures, Part 1”
8:00pm Milwaukee Symphony Ken-David Masur, Todd Levy, clarinet; Robert Levine, viola; Milwaukee Symphony Chorus, Cheryl Frazes Hill, chorus director; Augusta READ THOMAS: Radiant Circles; COPLAND: Concerto for Clarinet and String Orchestra, with Harp and Piano; VAUGHAN WILLIAMS: Flos campi (“Flower of the Field”); RAVEL: Suite No. 2 from Daphnis et Chloé
10:00pm Jazz from Blue Lake
Juan Tizol, valve trombone/composer

23.Wednesday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Pacific Overtures, Part 1”
8:00pm Santa Fe Chamber Music Festival
9:00pm Spoleto Chamber Music Series
10:00pm Jazz from Blue Lake
Gary Burton, vibes

24.Thursday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Pacific Overtures, Part 1”
8:00pm Chicago Symphony
Donald Runnicles, conductor; BRITTEN: Sinfonia da Requiem; R.STRAUSS: Death and Transfiguration, Op.24; ELGAR: Variations on an Original Theme, Op.36, Enigma; DVOŘÁK: Violin Concerto, Op.53
Christoph Eschenbach, conductor; David Fray, piano; WEBER: Overture to Die Freischütz; CHOPIN: Piano Concerto No.2, Op.21; MENDELSSOHN: Overture to A Midsummer Night's Dream, Op.21; MENDELSSOHN: Symphony No.4, Op.90, Italian; RAVEL: Daphnis and Chloe, Suite No.2
10:00pm Jazz from Blue Lake
Duane Eubanks, trumpet

25.Friday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Pacific Overtures, Part 1”
8:00pm New York Philharmonic
Andrew Davis, Leonard Bernstein, conductors; Kent Tritle, organ; BERLIOZ: Overture to Les francsjuges; SAINT‐SAËNS: Symphony No.3, Op.78, Organ; BERLIOZ: Symphonie fantastique
10:00pm Jazz from Blue Lake
Etta Jones, voice

26.Saturday
1:00pm The Metropolitan Opera
MUHLY: Marnie – Robert Spano, conductor; with Isabel Leonard, Janis Kelly, Denyce Graves, Iestyn Davies, and Christopher Maltman

27.Sunday
7:00am Pipedreams
“Pipe Organs Alive” - Concert performances from near and far keep the King of Instruments in the spotlight.
1:00pm Pittsburgh Symphony
“Viennese Favorites”
3:00pm SymphonyCast
Los Angeles Philharmonic, Gustavo Dudamel, conductor; Yuja Wang, piano; STRAVINSKY: Symphonies of Wind Instruments; BARTOK: Piano Concerto No.2; JANACEK: Sinfonietta

28.Monday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Pacific Overtures, Part 2” - We’ve borrowed the title from Stephen Sondheim’s 1976 musical, and you’ll hear a selection from that when our tour reaches Asia. But first we start where we left off last week, in Chile and Columbia, then we head up into Mexico where we’ll hear Silvestre Revueltas and Carlos Chávez, before motoring to the Pacific Northwest and Canada, where we’ll hear music written by Glenn Gould’s piano teacher! Then everybody back on the boat for a long sail all the way down to the Philippines, to Java, to China, Korea, and Japan, and finally, because after a trip like this we could use a break, we land in the Hawai’ian Islands.
8:00pm Chamber Music Society of Lincoln Center
“Hommage”
10:00pm Jazz from Blue Lake
Bobby Hutcherson, vibes

29.Tuesday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Pacific Overtures, Part 2”
8:00pm Milwaukee Symphony
Jun Märkl, conductor; Evan Bagwell, boy soprano; Heidi Stober, soprano; Kelley O’Connor, mezzo soprano; Anthony Dean Griffey, tenor; Morris Robinson, bass; Milwaukee Symphony Chorus, Cheryl Frazes Hill, chorus director; Joan TOWER: Fanfare for the Uncommon Woman, No.1; BERNSTEIN: Chichester Psalms for Chorus and Orchestra; BEETHOVEN: Symphony No.9, Op.125, Choral
10:00pm Jazz from Blue Lake
Red Allen, trumpet

30.Wednesday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Pacific Overtures, Part 2”
8:00pm Santa Fe Chamber Music Festival
9:00pm Spoleto Chamber Music Series
10:00pm Jazz from Blue Lake
Roy Eldridge, trumpet

31.Thursday
12:06/7:00pm Exploring Music
“Pacific Overtures, Part 2”
8:00pm Chicago Symphony Orchestra
Christoph Eschenbach, conductor; David Fray, piano; WEBER: Overture to Die Freischütz; CHOPIN: Piano Concerto No.2, Op.21; MENDELSSOHN: Overture to A Midsummer Night's Dream, Op.21; MENDELSSOHN: Symphony No.4, Op.90, Italian; RAVEL: Daphnis and Chloe, Suite No.2
10:00pm Jazz from Blue Lake - Ambrose Akinmusire, trumpet