Program Guide

Blue Lake Public Radio Listener Guide

January 2022

1st, Saturday

7:00am Jazz a la Carte
10:00am Radio Deluxe
11:00 New Year’s Day From Vienna
The Vienna Philharmonic and conductor Christian Thielemann present its ever popular annual New Year's Day concert from the Golden Hall of the Musikverein in Vienna. You'll hear your favorite waltzes, polkas and more -- a festive way to start off the New Year, presented by NPR Music and hosted by WBUR's Lisa Mullins.
1:00pm The Metropolitan Opera
MASSENET: Cinderella – Emmanuel Villaume, conductor; with Isabel Leonard, Emily D'Angelo, Stephanie Blythe, Laurent Naouri, and Jessica Pratt
6:00 American Routes

2nd, Sunday

7:00am Pipedreams
“An Organist’s Yearbook” - The annual summing up of twelve month’s happenings, celebrating success and lamenting losses.
1:00pm Milwaukee Symphony
Andreas Delfs, conductor; Anna Christy, soprano; Heidi Grant Murphy, soprano; Judith Forst, mezzo-soprano; Susanne Mentzer, mezzo-soprano; Janice Taylor, mezzo-soprano; Robert Orth, baritone; Milwaukee Symphony Women’s Chorus; Milwaukee Children’s Choir; HUMPERDINCK: Hansel and Gretel, A Fairytale Opera in Three Acts
3:00pm SymphonyCast
WDR Radio Orchestra, Alondra de la Parra, conductor; BERNSTEIN: Three Dance Episodes from On the Town; OSCHER: Double Bass Concerto; GINASTERA: Variaciones concertantes, Op.33; PROKOFIEV: Symphony No.1 Classical
10:00pm Night Lights

3rd, Monday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Johannes Brahms (1833-1897), Part 1” - The first of a two-week biography exploring the music and life of a defining voice of the German Romantic Era. In his formative year as a pianist, Brahms befriends Robert and Clara Schumann, and with their support and later with the violinist Joseph Joachim, develops his musical voice. Bill speaks of Brahms’ struggles to publish symphonies on the heels of Beethoven - his two orchestra serenades were played publicly twenty years before his four symphonies. We end this first part of Brahms’ story with the German Requiem.
8:00pm Chamber Music Society of Lincoln Center
“Romanticism Through the Ages”
9:00pm Millenium of Music
10:00pm Jazz from Blue Lake
Milt Jackson, vibes

4th, Tuesday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Johannes Brahms, Part 1”
8:00pm SymponyCast
Saint Paul Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto, leader; Tyshawn Sorey, conductor; BEETHOVEN: Overture to The Creatures of Prometheus; IYER: Asunder; RAVEL: Le Tombeau de Couperin; SOREY: Autoschediasms
10:00pm Jazz from Blue Lake
Terry Gibbs, vibes

5th, Wednesday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Johannes Brahms, Part 1”
8:00pm Pittsburgh Symphony
Manfred Honeck, conductor; Noa Wildschut, violin; CHAUSSON: Poeme; Favorite Strauss family waltzes and polkas
10:00pm Jazz from Blue Lake
Abdullah Ibrahim, piano

6th, Thursday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Johannes Brahms, Part 1”
8:00pm Chicago Symphony Orchestra
“Janáček, Strauss & Mussorgsky”
10:00pm Jazz from Blue Lake
Chuck Israels, bass/bandleader

7th, Friday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Johannes Brahms, Part 1”
8:00pm New York Philharmonic
“Composers Conducting Their Own Work” - MILHAUD: Suite française, Op.248; STRAVINSKY: Firebird Suite (1945); HINDEMITH: When Lilacs Last in the Dooryard Bloom’d: A Requiem for those we love; RODGERS: The Carousel Waltz
10:00pm Jazz from Blue Lake
Cecil McBee, bass

8th, Saturday

7:00 Jazz a la Carte
10:00am Radio Deluxe
12:00pm Saturday Classics
1:00pm The Metropolitan Opera

TERRENCE BLANCHARD: Fire Shut Up In My Bones – Yannick Nézet-Séguin, conductor; with Will Liverman, Angel Blue, and Latonia Moore
6:00 American Routes

9th, Sunday

7:00am Pipedreams
“At the Abbey” - To enhance the instrument’s versatility and impact, Martin Pasi recently completed a 46-rank addition to the historic 64-rank 1961 Holtkamp pipe organ.at at St. John’s Benedictine Abbey in Collegeville, MN.
1:00pm Milwaukee Symphony
Edo de Waart, conductor; Augustin Hadelich, violin; NIELSEN: Symphony No.5, Op.50; BEETHOVEN: Concerto in D for Violin and Orchestra, Op.61
3:00pm SymphonyCast
Saint Paul Chamber Orchestra, Pekka Kuusisto, leader; Tyshawn Sorey, conductor; BEETHOVEN: Overture to The Creatures of Prometheus; IYER: Asunder; RAVEL: Le Tombeau de Couperin; SOREY: Autoschediasms
10:00pm Night Lights

10th, Monday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Johannes Brahms (1833-1897), Part 2” - This is the second of two weeks exploring the music and life of the great German master. Brahms’s love of Hungarian Romani music and folksongs allowed him to create music that speaks to our inner souls. Scholars think Brahms threw away more works than he published, so let us treasure the music we have from him.
8:00pm Chamber Music Society of Lincoln Center
“Folk Music”
9:00pm Millenium of Music
10:00pm Jazz from Blue Lake
Max Roach, drums

11th, Tuesday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Johannes Brahms, Part 2”
8:00pm SymponyCast
Oregon Symphony, Carlos Kalmar, conductor; Johannes Moser, cello; ROSSINI: Tancredi Overture; ZIMMERMAN: Music for the Suppers of King Ubu; SHOSTAKOVICH: Cello Concerto No.1; RIMSKY-KORSAKOV: Russian Easter Festival Overture
10:00pm Jazz from Blue Lake
Taylor Eigsti, keyboards

12th, Wednesday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Johannes Brahms, Part 2”
8:00pm Pittsburgh Symphony
Manfred Honeck, conductor; Emanuel Ax, piano; TCHAIKOVSKY: Serenade for Strings; MOZART: Piano Concerto No.17; TCHAIKOVSKY: Romeo and Juliet Overture-fantasy
10:00pm Jazz from Blue Lake
Marc Cary, keyboards

13th, Thursday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Johannes Brahms, Part 2”
8:00pm Chicago Symphony
Ricardo Muti, conductor; J.STRAUSS, JR.: Overture to Indigo and the Forty Thieves; VERDI: Ballet Music from Macbeth; BRAHMS: Symphony No.2, Op.73; FRANCK: Symphony in d-minor
10:00pm Jazz from Blue Lake
Ron Carter, bass

14th, Friday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Johannes Brahms, Part 2”
8:00 New York Philharmonic
David Robertson, conducter; Gil Shaham, violin; RAVEL: Suite from Ma Mère l’Oye; BARBER: Concerto for Violin and Orchestra, Op.14; BARTÓK: The Wooden Prince, Op.13
10:00pm Jazz from Blue Lake
Benny Goodman at Carnegie Hall

15th, Saturday

7:00 Jazz a la Carte
10:00am Radio Deluxe
12:00pm Saturday Classics
1:00pm The Metropolitan Opera
MOZART: Le Nozze di Figaro – Yannick Nézet-Séguin, conductor; with Ryan McKinny, Lucy Crowe, Golda Schultz, Christian Gerhaher, Anna Stéphany, Elizabeth Bishop, and Maurizio Muraro
6:00 American Routes

16th, Sunday

7:00am Pipedreams
“Nordic Variations” - We explore more Scandinavian music with intrepid and indefatigable recitalist and recording artist James D. Hicks.
1:00pm Milwaukee Symphony
Edo de Waart, conductor; Margaret Butler, English horn; Matthew Ernst, trumpet; Phillipe Quint, violin; COPLAND: Quiet City; BERNSTEIN: Serenade (after Plato’s Symposium); ADAMS: Harmonielehre
3:00pm SymphonyCast
Oregon Symphony, Carlos Kalmar, conductor; Johannes Moser, cello; ROSSINI: Tancredi Overture; ZIMMERMAN: Music for the Suppers of King Ubu; SHOSTAKOVICH: Cello Concerto No.1; RIMSKY-KORSAKOV: Russian Easter Festival Overture
10:00pm Night Lights

17th, Monday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Bach to Beethoven” - A century separates Bach’s B Minor Mass and Beethoven’s Symphony No.7 – crowning achievements of two very distinct voices. Bill begins the week observing Bach’s Mass in B Minor, Italian Concerto, and Brandenburg Concertos, then connects them to Beethoven by exploring the harmonies, rhythms, orchestration, and musical forms of Italy, France, Germany, and England. Bill reaches the end of the week with the Beethoven’s Piano Concerto No. 4, and excerpts from Haydn and Mozart that provide context for Beethoven’s Symphony No.7.
8:00pm Chamber Music Society of Lincoln Center
“Friendships and Fantasies”
9:00pm Millenium of Music
10:00pm Jazz from Blue Lake
Gonzalo Rubalcaba, piano

18th, Tuesday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Bach to Beethoven”
8:00pm SymponyCast
Minnesota Orchestra, Osmo Vänskä, conductor; Lorna McGhee, flute; COLEMAN: Umoja Anthem of Unity for Orchestra; SAARIAHO: Aile du songe Concerto for Flute and Orchestra; PROKOFIEV: Romeo and Juliet Suite
10:00pm Jazz from Blue Lake
Wayne Shorter, saxophones/composition

19th, Wednesday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Bach to Beethoven”
8:00pm Pittsburgh Symphony
Yan Pascal Tortelier, conductor; Simone Lansma, violin; BERLIOZ: Roman Carnival Overture; KORNGOLD: Violin Concerto; RACHMANINOFF: Symphonic Dances
10:00pm Jazz from Blue Lake
Ahmad Jamal, piano

20th, Thursday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Bach to Beethoven”
8:00pm Chicago Symphony
Ricardo Muti, conductor; DVOŘÁK: Symphony No.5, Op.76; MARTUCCI: Notturno; RESPIGHI: Feste romane; MENDELSSOHN: Symphony No.4, Op.60, Italian
10:00pm Jazz From Blue Lake
Jeff “Tain” Watts, drums

21st, Friday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Bach to Beethoven”
8:00 New York Philharmonic
“English Composers from Tallis to Britten”
10:00pm Jazz From Blue Lake
J.J. Johnson, trombone

22nd, Saturday

7:00 Jazz a la Carte
10:00am Radio Deluxe
12:00pm Saturday Classics
1:00pm The Metropolitan Opera
PUCCINI: La Boheme – Carlo Rizzi, conductor; with Maria Agresta, Charles Castronovo, Gabriella Reyes, Lucas Meachem, Peter Kellner, Alexander Birch Elliott, and Donald Maxwell
6:00pm American Routes

23rd, Sunday

7:00am Pipedreams
“Minnesota Music & Musicians” - A collection of choice concert recordings from the home territory of Pipedreams.
1:00pm Milwaukee Symphony
Ken-David Masur, conductor; MUSSORGSKY/GORCHAKOV: Pictures at an Exhibition; BRAHMS: Symphony No.2, Op.73
3:00pm SymphonyCast
Minnesota Orchestra, Osmo Vänskä, conductor; Lorna McGhee, flute; COLEMAN: Umoja Anthem of Unity for Orchestra; SAARIAHO: Aile du songe Concerto for Flute and Orchestra; PROKOFIEV: Romeo and Juliet Suite
10:00pm Night Lights

24th, Monday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Glories of Venice” - Come explore Venice! The City of Lagoons, Queen of the Adriatic, or La città galleggiante (the floating city). This week Bill explores this magical city that inspired music of the late Renaissance, Baroque, and the beginning of Italian opera. From Claudio Monteverdi and Orlando di Lasso, Bill will include religious and secular music and continues with two major Venetian influences: Adrian Willaert (1490-1562) of Dutch descent, and the Roman composer Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525-1594). Other composers featured in the week are Rossini, Verdi, and Vivaldi.
8:00pm Chamber Music Society of Lincoln Center
“…the sincerest form of flattery”
9:00pm Millenium of Music
10:00pm Jazz from Blue Lake
Jimmy Forrest, tenor saxophone

25th, Tuesday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Glories of Venice”
8:00pm SymponyCast
Oregon Symphony, Carlos Kalmar, conductor; Garrick Ohlsson, piano; BETTISON: Remaking a Forest (World Premiere); MOZART: Piano Concerto No.25; BRAHMS: Symphony No.2
10:00pm Jazz from Blue Lake
Brandee Younger, harp

26th, Wednesday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Glories of Venice”
8:00pm Pittsburgh Symphony
Pietari Inkinen, conductor; Beatrice Rana, piano; SIBELIUS: Pohjola’s Daughter; PROKOFIEV: Piano Concerto No.3; TCHAIKOVSKY: Symphony No.4
10:00pm Jazz from Blue Lake
Sons of Kemet

27th, Thursday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Glories of Venice”
8:00pm Chicago Symphony Orchestra
Robert Chen, leader, violin; Stefán Ragnar Höskuldsson, flute; ALL MOZART: Eine kleine Nachtmusik, K.525; Flute Concerto No.2, K.314; Violin Concerto No.3, K.216; Symphony No.25, K.183
10:00pm Jazz from Blue Lake
Ches Smith, drums

28th, Friday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Glories of Venice”
8:00pm New York Philharmonic
Sir Andrew Davis, Leonard Bernstein, conductor; Kent Tritle, organ; BERLIOZ: Overture to Les Francs‐juges; SAINT‐SAËNS: Symphony No.3, Op.78, Organ; BERLIOZ: Symphonie fantastique, Op.14
10:00pm Jazz from Blue Lake
Jack DeJohnette, drums/piano

29th, Saturday

7:00 Jazz a la Carte
10:00am Radio Deluxe
12:00pm Saturday Classics
1:00pm The Metropolitan Opera
VERDI: Rigoletto – Daniele Rustioni, conductor; with Quinn Kelsey, Rosa Feola, Piotr Beczała, Andrea Mastroni, and Varduhi Abrahamyan
6:00 American Routes

30th, Sunday

7:00am Pipedreams
“From the Archives” - Recordings (on analog tape) made by producer-host Michael Barone in the days before Pipedreams.
1:00pm Milwaukee Symphony
Ken-David Masur, conductor; DANIEL KIDANE: Towards Resolution; PURCELL: Fantasia upon One Note, in F; ERRKI SALMENHAARA: Canzonetta for String Orchestra; COLERIDGE-TAYLOR PERKINSON: Generations: Sinfonietta No. 2 for String Orchestra; BEETHOVEN: Symphony No.7, Op.92
3:00pm SymphonyCast
Oregon Symphony, Carlos Kalmar, conductor; Garrick Ohlsson, piano; BETTISON: Remaking a Forest (World Premiere); MOZART: Piano Concerto No.25; BRAHMS: Symphony No.2
10:00pm Night Lights

31st, Monday

12:06/7:00pm Exploring Music
“Pacific Overtures 1” - Oo-ee baby - won't ya let me take you on a sea cruise… for a trip around the Pacific Rim! This is a two-week adventure, and we’re starting off in a “Land Down Under”. In Australia we’ll hear Aboriginal music along with pieces from Percy Grainger and Peter Sculthorpe, then Maori music plus Dame Gillian Whitehead and Kiri Te Kanawa in New Zealand, and then we’ll continue sailing west to South America and hear music from Argentina and Chile. It’s a two-part show, so tune in next week to see where else we’re going!
8:00pm Chamber Music Society of Lincoln Center
“Instrumental Textures”
9:00pm Millenium of Music
10:00pm Jazz from Blue Lake
Eddie Condon, guitarist/producer
X